iRibbon - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Oops! That page cannot be found.
ja: おっと！そのページが見つかりません。

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching for it?
ja: 何もこの場所で発見されたように見えます。多分それを検索してみてください？

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー:

en: Tag Archives: %s
ja: タグのアーカイブ: %s

en: Author Archives: %s
ja: 著者アーカイブ: %s

en: Daily Archives: %s
ja: %sのお知らせ

en: Monthly Archives: %s
ja: %sのお知らせ

en: Yearly Archives: %s
ja: %sのお知らせ

en: Archives
ja: お知らせ

en: Comment navigation
ja: コメント

en: Older Comments
ja: 古いコメント

en: Newer Comments
ja: 新しいコメント

en: Comments are closed.
ja: コメントフィード

en: You must be %1$s logged in %2$s to post a comment
ja: %1$ S のコメントを投稿する %2$ s でログに記録する必要があります。

en: logged in
ja: ログイン

en: Permalink to %s
ja: パーマへ%s

en: Continue reading
ja: 続きを読む

en: Pages:
ja: ページ

en: Edit
ja: 編集

en: Pages
ja: ページ

en: Categories
ja: 部類

en: WordPress
ja: ワードプレス

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
ja: 最新の意味個人的なパブリッシング ・ プラットフォームのワードプレスによって供給。

en: Pingback:
ja: ピングバック:

en: (Edit)
ja: (編集)

en: says:
ja: 発言

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: iRibbon, an elegant, responsive WordPress theme
ja: iRibbon、エレガントな応答性の高いワードプレスのテーマ

en: Published
ja: 公開

en: size
ja: サイズ

en: in
ja: で

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: Post a comment
ja: コメントを投稿します。

en: or leave a trackback
ja: かtrackbackを残す

en: Trackback URL
ja: トラックバックURL

en: Comments are closed, but you can leave a trackback:
ja: コメント閉鎖されますが、トラック バックを残すことができます。

en: Trackbacks are closed, but you can %s
ja: トラック バックを閉じているが %s することができます。

en: post a comment
ja: コメントを投稿します。

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
ja: 両方のコメントやトラック バックは現在閉鎖されます。

en: Nothing Found
ja: 何が見つかりました

en: Ready to publish your first post?
ja: 最初の投稿を公開する準備はできましたか？

en: Get started here
ja: ここで始める

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 申し訳ありませんが、何もあなたの検索用語に一致します。いくつかの異なるキーワードでやり直してください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: それはあなたが探しているものを見つけることができないようです。おそらく、検索することができます。

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

en: Subscribe
ja: 購読

en: Entries (RSS)
ja: エントリ（のRSS）

en: Comments (RSS)
ja: コメント（RSS）
